Transformatory - ciekawostki i informacje - energia

skup transformatorów energetycznych

Klucz do transformacji prądu leży w

Zapewne niejeden z was słyszał o takim elemencie w elektronice jak transformator. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się urządzenie, które ma bardzo ważne zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i nie tylko. Zadan

Transformatory - ciekawostki i informacje - energia skup transformatorów energetycznych
iem transformatora jest zmiana napięcia i prądu zarówno w górę jak i w dół. Co to w praktyce oznacza? To, że tranformatory na wejściu otrzymują pewną wartość napięcia prądu, a ich zadaniem jest jego zmiana i oddanie na wyjściu napięcia roboczego innego niż wejściowe. Jak zapewne niektórzy pamiętają z lekcji fizyki dokonuje się tego za pomocą indukcji prądu elektrycznego, która dokonuje się na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Modelowo przedstawia się to w taki sposób, że na wspólnym rdzeniu nawija się zwoje drutu, przez który przechodzi prąd zarówno po jednej jak i po drugiej stronie rdzenia, ale w taki sposób aby poszczególne uzwojenia się ze sobą nie stykały. Klucz do transformacji prądu leży w liczbie tych uzwojeń, gdyż od tego zależy na jaką wartość przekształcimy prąd wejściowy. Kombinacja różnych wartości uzwojenia sprawia, że możemy prąd przetransformować na dowolną wartość. Transformatory są oprócz urządzeń elektronicznych używane także w elektryce do transportu energii elektrycznej. W momencie jej wytworzenia przekształca się ją na wysokie napięcie, które jest dobre ze względu na to, że można je przesyłać na duże odległości liniami, bez zbytnich strat energii. Po dotarciu na miejsce wysokie napięcie jest ponownie transformowane, tym razem w drugą stronę do takich wartości, aby były one odpowiednie dla użytkownika końcowego.


Dla wielu kobiet (choć czasem i

Dla wielu kobiet (choć czasem i mężczyzn!) kwestie związane z domowymi pracami to nie lada wyzwanie. Czasem nawet wkręcenie żarówki może okazać się trudne, nie mówiąc już o innych kwestiach, jak hydraulika czy elektryka. Choć czasami usilnie próbujemy wmówić sobie, że świetnie sobie poradzimy, pewne kwestie nas przerastają i zazwyczaj zamiast naprawiać, psujemy jeszcze bardziej. W tym przypadku stwierdzenie ,,słaba płeć" kryje w sobie trochę prawdy i należy się z tym pogodzić. Oczywiście, są na świecie wyjątki i z pewnością można spotkać kobiety, dla których tranformatory i ich skomplikowane działanie nie stanowią żadnego problemu i zapewne radzą sobie w tej materii lepiej niż niejeden rosły mężczyzna. W zdecydowaniej większości przypadków kobieta nie odróżnia jednak klucza francuskiego od klucza wiolinowego, co czasem może wprawiać w rozbawienie płeć przeciwną. Na szczęście w każdej chwili można zajrzeć do sieci w poszukiwaniu specjalisty w określonej dziedzinie, i to nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Przy odpowiednim poszukiwaniu nie trzeba wcale wydawać fortuny, a ekspert od napraw będzie w naszym domu nawet już po kilkudziesięciu minutach. Należy pamiętać, że prąd i tym podobne to nie zabawka - jeden fałszywy ruch i skutki mogą być wręcz tragiczne. Ta zasada tyczy się zresztą obu płci - jeżeli panowie również nie czują się kompetentni w naprawie usterki, powinni schować dumę do kieszeni i również zasięgnąć porady. W tym i każdym innym przypadku najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo.


Na rynku produkowane są również tranformatory

Transformator to urządzenie elektryczne do przenoszenia energii z jednego obwodu elektrycznego na drugi. Zadaniem jego jest również utrzymanie pierwotnej częstotliwości natężenia.
Na jakiej zasadzie działają transformatory? Jaka jest budowa transformatora? Jakie rodzaje urządzeń dostępne są na rynku?
Transformatorem można nazwać urządzenie, którego zasadą działania jest indukcja elektromagnetyczna, która pozwala na obniżenie lub podwyższenie napięcia zmiennego. Transformator składa się z dwóch podstawowych elementów, którymi są: stalowy rdzeń oraz uzwojenia.
Rdzeń to tzw. obwód magnetyczny urządzenia i służy do przewodzenia strumienia. Rdzeń ten złożony jest z kolumn, na które nawijane są tzw. jarzm i uzwojenie. Elementy te łączą zwoje w całość.
Uzwojenie wykonane jest z miedzi i aluminium, a w różnego rodzaju transformatorach wykorzystywane są różnorakie rodzaje uzwojeń - w szczególności cylindryczne.
Na rynku produkowane są również tranformatory, które posiadają jedno uzwojenie. W takim przypadku jeden element jest częścią składową drugiego. Istnieją również urządzenia, które posiadają więcej niż dwa uzwojenia, tego samego rodzaju.
Obecnie mamy wybór wielu rodzajów urządzeń, które wykorzystywane są na różnym poziomie i mogą znaleźć zastosowanie w wielu działach.
Popularnymi kategoriami produktów są:
- transformatory bez obudowy,
- w obudowie,
- przenośne,
- na szynę DIN,
- transformatory toroidalne,
- regulatory prędkości wentylatorów,
- ochronne,
- separacyjne,
- wiele innych.



© 2019 http://energia.drew-stal.czest.pl/